کتاب‌های چاپ شده


کتاب‌های چاپ شده


۱ راهنمای انجام پیمایش های اجتماعی مرتبط با آسیب و خشونت
دکتر شهرام رفیعی فر و همکاران (مترجمان)، شورای سیاست گذاری جامعه ایمن شهر تهران، تهران، موسسه نشر شهر، 1388

پیمایش های جامعه نگر یکی از راه های به دست آوردن اطلاعات درباره وقوع آسیب ها و مرگ ها است. ضمناً در بعضی شرایط، این پیمایش ها وسیله ای برای جمع آوری اطلاعات پایه ی جمعیت و اطلاعات مرگ فراهم می کنند که در غیر اینصورت قابل دستیابی نخواهند بود.
هدف از تدوین این دستورالعمل تنظیم راهنماهایی است که با استفاده از آن ها بتوان پیمایش های جامعه نگر را با هدف جمع آوری اطلاعات درباره شیوع آسیب در جامعه طراحی کرد. در این دستورالعمل، کانئون عمده توجه بر اجرای پیمایش هایی در جامعه است که در سطحی محلی و نه ملی انجام شده باشند و طراحی آن با توجه عمده به تنظیمات انجام شده در مناطقط است که اطلاعات رایج سلامت در آن ها ناکامل است و یا اطلاعات مخرج جمعیت در دسترس نیست.
این راهنما خواننده را طی مراحل طراحی و ادغام پیمایشی جامعه نگر، درباره آسیب راهنمایی می کند و متدولوژی ای استاندارد شده برای جمع آوری سیستماتیک اطلاعات درباره آسیب و شرایط اطراف حادثه که به آسیب منجر شده است، ارائه می دهد.

۲ شناخت دیالیز، نارسایی مزمن کلیوی را بهتر بشناسیم و با آن زندگی کنیم.
گروه مولفان، معاونت سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران. تهران. موسسه نور دانش، 1388

نارسایی مزمن کلیوی، یکی از بیماری های شایع است که سالانه تعداد زیادی از افراد جامعه را مبتلا می کند. بسیاری از بیماری های مزمن و شایع مانند دیابت و فشارخون بالا، در صورتی که به طور مناسب درمان نشوند، منجر به نارسایی کلیه ها می شوند.
مجموعه حاضر در نظر دارد، با بیانی ساده به معرفی این بیماری و علائم آن بپردازد و راه های درمان و مراقبت از بیماران مبتلا به این بیماری را در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.
این کتاب در سه فصل، شناخت بیماری، مراقبت و درمان و دیالیز و زندگی تدوین شده است. همچنین به پیوست این کتاب نرم افزار آموزشی آن نیز ارائه می گردد.

۳ راهنمای جامعه ایمن
دکتر شهرام رفیعی فر و همکاران (مترجمان)، موسسه نشر شهر، 1388

امروزه ایمنی و پیشگیری از وقوع حوادث و سوانح از جمله مقولاتی است که نیازمند اندیشه و تأمل بیشتر، طراحی بهتر و برنامه ریزی دقیق تر است؛ از آن جا که حوادث علل پیچیده و چندگانه ای دارند و به شکل وسیع همه شهروندان را درگیر می کنند، برای پیشگیری از آن ها لازم است بین سازمان های مختلف شهری، هماهنگی همه جانبه برقرار شود تا هر یک بر اساس وظایف و مسئولیت های خود بتوانند به این امر بپردازند.
این مجموعه در 7 جلد تحت عنوان اصول و مبانی، بررسی آسیب ها، مروری بر آسیب های کودکان، ارتباطات، توانمندسازی، برنامه ریزی عملیاتی و عضویت و تداوم آن، تهیه و تدوین شده است و در سال 1388 توسط موسسه سلامت پژوهان نیکان و با همکاری موسسه بین المللی پروفسور سمیعی، شورای سیاست گذاری جامعه ایمن شهر تهران، شرکت شهر سالم و شهرداری تهران به چاپ رسیده است.

۴ راهنمای استفاده از نرم افزار X1EndNote
دکتر محمدنعیم بنگش (مولف). تهران. موسسه نور دانش، 1387

به دلیل رشد چشم گیر دانش و فن آوری در طی سالیان اخیر، دانش پژوهان، پژوهشگران و سیاست گذاران با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه هستند. شرط اصلی استفاده بهینه از این انبوه اطلاعات، جمع آوری درست، دسته بندی مناسب و ذخیره سازی صحیح این اطلاعات است. کتاب راهنماي استفاده از نرم‌افزارEndNote X1، كتابي است که مخاطب آن را دانش پژوهان، دانشجویان و پژوهشگرانی تشکیل می دهند که به منظور اجرای برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی خود و به نگارش دراوردن نتایج این طرح ها، به ابزاری برای جمع بندی اطلاهات و منابع خود نیاز دارند. این کتاب روش استفاده از نرم‌افزارEndNote X1 را می آموزد و مخاطب را با اصول پایه ی کار آشنا می سازد. این کتاب در شش بخش تدوین شده است و مخاطب با ویژگی های اولیه نرم افزار، تنظیمات آن، وارد کردن منابع و جستجوی یک پایگاه اطلاعاتی آنلاین، ایمپورت اطلاعات منبع به نرم افزار، جستجوی یک کتابخانه EndNote و پیش نمایش کتاب شناسی و سرانجام استفاده از نرم افزار EndNote در نگارش مقاله در محیط Microsoft Word آشنا می شود.

۵ راهنمای توانمندسازی شهروندان و محلات شهر برای ارتقای سلامت
دکتر شهرام رفیعی فر و همکاران (مولفان). تهران؛ مهرراوش، 1387

زندگی خوب به معنای برخوردای شهروندان تهرانی از بالاترین حد استانداردهای منطقی و قابل حصول یک زندگی سالم کیفی با نشاط و متعالی فارغ از هر تبعیض و قضاوتی حق مسلم هر یک از شهروندان تهرانی است.
کیفیت زندگی هر شهروند تهرانی آمیزه ای است از رضایتمندی او از کارایی خود و ارتباطات فعال و غیر فعالی که با محیط زندگی در محله و شهرش دارد. کیفیت زندگی این توانایی را به فرد می دهد تا از فرصت های واقعی خود استفاده کرده و از پتانسیل بیولوژیکی خود بهره ببرد.
این مجموعه با هدف توانمندسازی شهروندان و محلات شهر تهران در دو فصل "ارتقای کیفیت مشارکت شهروندان" و "راهنمای توانمندسازی شهروندان و محلات شهر مبتنی بر رویکردهای مشارکتی" سعی دارد به بررسی مفهوم مشارکت، سلامت و ارتقای سلامت و رابطه مشارکت شهروندان با مفاهیم و شرایط موثر در آن بپردازد. همچنین مباحثی چون سنجش تأثیر رویکردهای مشارکتی در ارتقای سلامت و رابطه شیوه زندگی سالم و مراقبت از سلامت خود با موضوع مشارکت بررسی و بیان می شود.

۶ اصول پایه روش تحقیق در علوم پزشکی
دکتر مسعود احمدزاد اصل، دکتر سمیرا آریاسپهر و همکاران ( مولفان). موسسه نور دانش، 1386

یکی از مهمترین نواقص کنونی کشور ما عدم تشخیص مشکلات و ناتوانی در یافتن راه حل مناسب برای آن هاست. بهترین راه رفع این نقص، استوار ساختن تصمیمات سازمان ها، نهادها و موسسات بر پایه تحقیق می باشد. زمانی تحقیقات به پیشرفت و توسعه یک کشور کمک می نماید که بر پایه اصول صحیح روش تحقیق استوار گردد، تا بتوان با روش های صحیح تحقیقاتی به مشکلات موجود در جامعه و سیستم ها پی برد و به راه حل منطقی جهت رفع آن دست یافت. بنابراین آشنایی دقیق و عمیق با علم روش تحقیق برای عموم و به خصوص قشر تحصیلکرده کشور بسیار لازم می باشد.
این مجموعه به بیان اصول پایه روش تحقیق در علوم پزشکی پرداخته است تا خوانندگان با مبانی اولیه تحقیق در علوم پژشکی آشنا شوند. این کتاب در 10 فصل به مرور این اصول پرداخته است. فصل های کتاب عبارتند از:
کلیات تحقیق در علوم پزشکی
بررسی متون و بیان مسئله
انواع مطالعات اپیدمیولوژیک
اهداف، فرضیات، سوالات و متغیرها
نمونه گیری و محاسبه حجم نمونه
روش های جمع آوری داده ها
اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی
خطاهای سنجش و رویکرد آن ها در روش تحقیق
مدیریت پروژه های تحقیقاتی
تجزیه و تحلیل اطلاعات
نحوه نگارش مقاله در علوم پزشکی

۷ برنامه جامع درسی آموزش سلامت؛ آشنایی با مفاهیم پایه. ویژه مدیران و کارکنان نظام سلامت
دکتر ناصر محمدی و دکتر شهرام رفیعی فر ( مولفان)، اداره ارتباطات و آموزش سلامت، معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ( تهیه کننده). تهران؛ مهرراوش، 1384
۸ بسیجی، الگوی زندگی سالم؛ راهنمای آموزش سلامت برای مربیان امداد و بهداشت حوزه ها و پایگاه های نیروی مقاومت بسیج
دکتر شهرام رفیعی فر و همکاران (مولفان). تهران، تندیس، 1384
۹ راهنمای آموزش سلامت در فرهنگسراها
دکتر شهرام رفیعی فر، دکتر مسعود احمدزاد اصل و همکاران (مولفان). تهران، نشر مهرراوش، 1384
۱۰ نظام جامع آموزش سلامت به بیماران
دکتر شهرام رفیعی فر،دکتر مسعود احمدزاد اصل و همکاران (مولفان). تهران، نشر مهرراوش، 1384
۱۱ نظام جامع توانمندسازی مردم برای مراقبت از سلامت از خود
دکتر شهرام رفیعی فر، دکتر مسعود احمدزاد اصل و همکاران (مولفان). تهران، نشر مهرراوش،1384
۱۲ از آموزش سلامت تا سلامت
دکتر شهرام رفیعی فر (مولف)، اداره ارتباطات و آموزش سلامت، معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ( تهیه کننده). تهران، نشر تندیس، 1383
۱۳ طراحی و آنالیز مطالعات بقا
دکتر مسعود احمدزاد اصل، دکتر سمیرا آریاسپهر و همکاران (مولفان). تهران، موسسه نور دانش، 1381

کارگاه‌های برگزار شده


مشاهده